Po co są organizowane konkursy recytatorskie dla dzieci?

Gdy przeglądamy cele konkursów recytatorskich i porównujemy je z rzeczywistością… warto przypomnieć, że:

1. Konkurs recytatorski jest dla dzieci (nie dla rodziców, nauczycieli ani jury) i to dzieci mają z niego wynieść zachętę do występowania, poznawania literatury, etc.

2. Nigdy pedagodzy nie piszą: „celem konkursu jest wyłonienie zwycięzców”. Zwycięzcy to jest efekt uboczny wynikający z niezrozumienia mechanizmów motywacyjnych, mechanizmów uczenia się i płynącej  z uczenia radości  (90-96% dzieci przed pójściem do szkoły, uczy się wszystkiego z wielką radością dzięki wewnętrzej motywacji, z którą się rodzimy).

3. Każde dziecko występuje, by się zaprezentować. Dlatego tak wielkie podziękowania dla oragnizatorów którzy:

- podkreślają wagę każdego występu ciekawymi zapowiedziami

- dziękują dzieciom za przygotowanie wierszy

- stwarzają miłą atmosferę, dzięki, której konkurs recytatorski jest przyjemnym przeżyciem, bez skupiania uwagi dzieci na rywalizacji.

Pamiętajmy, że  „tradycyjne oceny budzą lęk, zabijają motywację i wzmagają wychowawczo niepożądaną rywalizację między uczniami”. Z książki prof. Hanny Komorowskiej „Sprawdzanie umiejętności w nauce języka obcego” Wyd. Fraszka Edukacyjna 2007:155.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>