O zaburzeniach u dzieci słów kilka.

Kopalnią wiedzy dotyczącą zaburzeń wieku dziecięcego oprócz książek są rodzice oraz obserwacje dzieci. Weryfikowanie teori z praktyką, doświadczenie zawodowe i posiadanie własnych dzieci uczą pokory i ostrożności sądów  dotyczących wychowania młodego pokolenia.

By zrozumieć etiologię zaburzeń u dzieci, popatrzmy jak wygląda życie dziecka, jak mijają jego dni, jakich emocji doświadcza. Dla dziecka codzienna gonitwa, brak czasu i nerwowe sytuacje okazują się być źródłem napięcia, które trudno mu samemu rozładować.

Zachowanie dzieci jest wypadkową wielu czynników. Ciekawy przykład podaje Family_Lab Polska we wpisie z dnia 4 lutego.

Otóż dziewczynka skarżyła się w szkole, że kolega jej dokucza. Nikt jej nie wierzył, przecież ten pupilek na pewno jej nie dokucza. A tymczasem kolega dokucza na świetlicy tak bardzo, że dziewczynka postanawia opuścić przykre miejsce, wychodzi, nie może już znieść dokuczania. Nauczycielka widzi to i siłą zaciąga dziecko na świetlicę gdzie każe dziewczynce  czekać na mamę. Nauczycielka mówi dziewczynce, że za karę, za próbę samowolnego opuszczenia świetlicy, nie pojedzie na szkolną wycieczkę. Dziewczynka zaczyna kopać i bić nauczycielkę.

Rodzic dowiaduje się tylko o tym ostatnim epizodzie: córka kopała nauczyciela, zaleca  się wizytę z dzieckiem u specjalisty.

Dzieci też potrzebują rozładować emocje, w nich też się „gotuje”. Dorośli, gdy się stresują, zatruwają swoje organizmy kortyzolem, a dzieci opórcz tego uruchamiają naturalne zachowania chroniące ich zdrowie, intuicyjnie uciekają się do naturalnych sposobów rozładowania nagromadzonej złości (od zamknięcia w sobie i postawy apatycznej po zachownaia skrajnie agresywne). Ważne, by poszukać prawdziwej przyczyny zachowania dziecka.

Jedno przemyślenie nt. „O zaburzeniach u dzieci słów kilka.

  1. witam Pania, czekam z niecierpliwoscia na ciag dalszy, mialam ogromna przyjemnosc poznac Pania osobiscie na spotkaniu, pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>